redditwatches.com replica richard mille fake rolex Wholesale Clothing, Cheap Hoodies Lingerie Dresses Jeans & More reallydiamond.com https://www.youngsexdoll.com love doll replica watches replica watches alexaedmon.com
USG jąder- wskazania, przebieg, przygotowanie, bezpieczeństwo

USG jąder- wskazania, przebieg, przygotowanie, bezpieczeństwo

USG jąder jest to badanie mające na celu dostarczenie informacji o tym, w jaki stanie jest ten narząd, ale również najądrza i cała moszna. Za pomocą tego badania można wykryć wszelkie guzy, torbiele jądra, żylaki powrózka nasiennego i wodniaki jądra.  Ponadto USG wykonuje się także, aby zdiagnozować skręt jądra czy jego zaczepka. USG jest badaniem zazwyczaj pomocnym dla lekarzy przy diagnozie zmian chorobowych w obszarze jąder. Co ważne, jest ono całkowicie bezbolesne, nie trzeba się do niego specjalnie przygotować i można wykonać USG u osoby w każdym wieku. Podczas badania wykorzystuje się ultradźwięki, aby móc zapoznać się z precyzyjnym obrazem struktury jądra, najądrza oraz moszny. Warto podkreślić to, iż podczas niego nie dochodzi do emitowania promieniowania rentgenowskiego, na które struktura jąder jest niezwykle wrażliwa. USG trwa jedynie kilkanaście minut, a wynik otrzymuje się od razu. Badanie może być przeprowadzane nawet parę razy w niedalekim odstępie czasu, gdyż nie wpływa ono w żaden sposób na zdrowie mężczyzny i jest całkowicie bezpieczne.

Jakie są wskazania do wykonania USG jąder?

Wskazaniem są widoczne zmiany w wyglądzie jąder, a więc wszelkie opuchlizny, guzki, zaczerwienienie, zmniejszenie czy powiększenie jąder. Na badanie powinna udać się również osoba, która cierpi z powodu dyskomfortu i dolegliwości bólowych tej okolicy. Specjalista może zdecydować się na wykonanie USG jąder, jeśli podejrzewa u mężczyzny:

 • guza moszny
 • wodniaka jądra
 • stan zapalny jądra albo najądrza
 • ropień jądra
 • nowotwór jądra
 • krwiaka jądra
 • żylaki powrózka nasiennego
 • mikrozwapnienia
 • niedorozwój jądra
 • skręt jądra
 • przepuklinę pachwinową
 • niezstąpienie jądra do worka mosznowego
 • uraz jądra

USG jąder stosuje się również w czasie biopsji jądra, kiedy lekarz podejrzewa zmianę nowotworową albo też podczas diagnostyki niepłodności. Specjalista dzięki badaniu może sprawdzić przepływ krwi w naczyniach i zdiagnozować ewentualne zaburzenia w ukrwieniu tego narządu.

Jak wygląda USG jąder?

Mężczyzna w trakcie badania leży na plecach. Lekarz aplikuje na mosznę żel, dzięki któremu będzie on mógł z łatwością przesuwać głowicę aparatu po ciele pacjenta. Niekiedy lekarz może poprosić pacjenta, aby wstał do badania. W pozycji stojącej przeprowadza się tak zwaną próbę Valsalvy. Opiera się ona na wytworzeniu tłoczni brzusznej przy zatrzymanym oddechu. Dzięki takiej próbie można zdiagnozować I stopień żylaków powrózka nasiennego. Guzki są trudne do wyczucia, a ta próba pozwoli na ich ewentualne wykrycie. Podczas tego badania używa się sondy liniowej, które generuje wyższą częstotliwość fal ultradźwiękowych od zwyczajnej sondy stosowanej do USG jamy brzusznej. Specjalista uzyskuje w ten sposób dokładny obraz ze szczegółami. Dzięki obrazowi ultrasonograficznemu moszny można ocenić wielkość jądra oraz najądrzy, ich strukturę i unaczynienie.

Jak należy przygotować się do badania USG jąder?

Specjalne przygotowanie do badania nie jest wymagane. Udając się na USG jąder, warto wziąć ze sobą poprzednie wyniki badań jąder, w ten sposób lekarz będzie mógł łatwiej przeanalizować uzyskany obraz z aktualnie przeprowadzonego badania. Mężczyzna musi także pamiętać o dokładnym wymyciu okolic intymnych, nie jest konieczne ich ogolenie. Ponadto do badania nie trzeba wypełniać czy też opróżniać pęcherza, stosować specjalną dietę czy być na czczo. Nie trzeba także odstawiać ani przyjmować jakichś leków. Pacjent powinien, udając się na USG jąder, zadbać o komfortowy strój, który pozwoli na szybkie rozebranie się do badania.

Jakie są przeciwwskazania do ultrasonografii jąder?

Badanie to jest bardzo bezpieczne. Fale ultradźwiękowe wykorzystywane podczas jego wykonywania nie wpływają w żaden sposób na zdrowie mężczyzny, w przeciwieństwie do szkodliwego promieniowania rentgenowskiego. Ze względu na wysokie bezpieczeństwo badania można je wykonywać wiele razy i to u osób w każdym wieku. Nie istnieją praktycznie żadne przeciwwskazania. Jeśli jednak jądra mężczyzny dają bardzo uciążliwe dolegliwości bólowe, czy też są poranione, wówczas należy powiadomić o tym, osobę wykonującą USG jąder.